Konstantin Stanislavski (Ocak 17, 1863 – Ağustos 7, 1938)

Staniskavski Rus aktör ve Tiyatro yönetmenidir. Stanislavski ‘Method Oyunculuğu’ başlatan ve yaratan ilk kişi olarak bilinir. 1877 yılında amatör olarak oyunculuğa başladı. Kariyerinin başlarında F.P. Komisarjevski yönetiminde vodvillerde, operetlerde, dramalarda ve komedilerde oynadı. 1898 yılında Vladimir Nemiroviç-Dançenko ile birlikte “Moskova Sanat Topluluğunu” kurdu ve Çehov yapıtlarını sahneleyerek çok büyük ün kazandı, bu başarısı Operada reform olarak değerlendirildi. Stanislavski Önceleri iyi bir oyuncu değildi; ama tutkuyla çalışarak ses ve diksiyon kusurlarını giderdi, bedenine hareketlilik kazandırdı. Kusursuzluğa ulaşma çabası ve tiyatronun her yönüyle ilgilenmesi Alekseyev Çevresi içinde sivrilmesine yol açtı ve giderek topluluğun en önemli üyesi oldu. 1885’te Stanislavski adını kullanmaya başladı ve 1909 yılında Stanislavski sistemini öğretmeye başladı. Stanislavski tekniği ile yetiştirilen Stela Adler, Robert Lewis, Lee Strasberg ve Uta Hagen oyunculuk tekniklerin ya da metodlarının ana çıkış noktası method oyunculuğun babası olarak tanınan Stanislavski imzasını taşır. “Küçük rol yoktur, küçük oyuncu vardır.” Konstantin Stanislavski

Uta Thyra Hagen (12 Haziran 1919 – 14 Ocak 2004)

Uta Thyra Hagen, Almanya doğumlu Amerikan oyuncusu ve tiyatro yönetmenidir. Oyunculuk eğitiminin bir bölümünü prestijli Royal Academybof Royal Arts’ta tamamlamıştır. Hagen uzun yıllar Broadway’de bir çok önemli tiyatrolarda sahne aldı, kendine sektörde saygı duyulan ve unutulmaz bir kariyerle ismini altın harflerle yazdırdı. Broadway yapımı olan Anton Chekhov’un The Seagull, George Bernard Shaw’in Saint Joan ve Desdemona bunlardan sadece birkaçı. 1947 yılında Hagen, HB Studio’da New York’ta eşi Habert Berghof ile aktörlere eğitim vermeye başladı. Hagen’in öğrencileri arasında Gene Wilder, Robert DeNiro, Daniel DeWeldon, Tony Goldwyn, Faye Dunaway, Matthew Broderick, Corey Parker, Whoopi Goldberg ve Amanda Peet sadece birkaçı.

Roy London (Mart 3, 1943 – Auğustos 8, 1993)

‘The London’ tekniğinin yaratıcısı olan London, Stanislavski’nin tekniğini ilerleten ve Amerikan oyunculara adapte eden Hollywood’un en güçlü ve sözü geçen isimlerinden biriydi. London kariyerinin başında Uta Hagen ve Hebert Bergof gibi önemli isimlerden eğitim aldı ve Joseph Chaiken’s avant-garde, Açık Tiyatrosunun en önemli isimlerinden biriydi. London aktörlere organik olmayı, oyuncuların kendi yeteneklerini keşif etmesine ve geliştirmesine yardımcı oldu. Reklam yapmadığı halde Hollywood’da hiçbir stüdyo London’un stüdyosu kadar talep görüp aktörlere aylarca sıra bekletemedi. London yaşamı boyunca bütün büyük stüdyoların aradığı tek oyuncu koçu olarak da kendine isim yaptı. Haftada 250 oyuncuya ders vermekle kalmayıp, birçok Oscar ödüllü oyuncuya da koçluk yaptı. Brad Pitt’in her zaman andığı ve tek eğitmeni olarak kabul ettiği London, Pitt’e Hollywood’da kapıların açılmasını sağlayan en önemli isimdi. London’ın stüdyosunda başlangıç sınıfını öğreten Ivana Chubbuck, London vefat ettikten sonra London’un tekniği öğretmeye 5 yıl daha devam etti ve sonra London’un geliştirdiği oyunculuk metodunun üzerine ilaveler yapıp kendi stüdyosunu kurdu. Yetiştirdiği oyuncular; Brad Pitt, Jeff Goldblum, Sharon Stone, Patricia Arquette, Patrick Swayze, Bruce Willis, Rod Rowland, Drew Berrymore ve oyuncu koçu Ivana Chubbuck öğrencilerinden sadece birkaçı.